Päivällä pakattiin kissa ja tavarat autoon sekä hurautettiin maalle kotikotiin joulunviettoon. Jouluateria on nautittu, kohta juodaan kahvit ja herkutellaan vähän juustoilla ynnä muilla. Perinteinen karkkilakko, tänä vuonna 75 päivää, päättyi myös mutta olen ottanut aika iisisti sen suhteen. Kävin meinaan eilen neuvolassa ja painoa oli tullut viikossa kilo lisää ihan muutenkin, auts… On tosin “hivenen” turvotustakin vaivana. No, eiköhän tämä tässä menettele, sen verran vähän enää raskausviikkoja jäljellä.
Meillä kotona joulu ei pahemmin keittiöremontin keskellä näy, sain sentään pienen kuusen maljakkoon pöydälle. Ensi vuonna toivottavasti sitten pääsee ihan kunnolla fiilistelemään tätä pimeimmän vuodenajan juhlaa, kun on remontit valmiita ja jälkikasvun ensimmäinen joulu. Nyt siirryn takaisin ruokapöydän ääreen, ei muuta kuin ihanaa joulunaikaa kaikille!
2 kommenttia kirjoitukseen Se on joulu taas
25.12.2014 10:24
Leppoisaa joulua!
Välillä joku tuollanen pienikin juttu auttaa pääsemään tunnelmaan, ihana söpö kuusi! Ja latvapossu! :)
25.12.2014 22:16
Kiitos, varsin leppoisaa menoa täällä on ollutkin. Ja tänään oli myös pakkasta ihan kelvollisesti (-14), alkaa todella jo tuntua talvelta! Minikuusi, latvapossu sekä kynttilät, mitäpä sitä muuta enää kaipaa. :)