Piha & Puutarha -messuilla kukkii

Tämän viikon hoitovapaapäivän ohjelmaan kuului vierailu Piha & Puutarha -messuilla pitkästä aikaa, edellisestä kerrastani taisi olla jo muutama vuosi aikaa. Olen viime aikoina vähän vältellyt messuja, kun siinä helposti hujahtaa koko päivä ja rahaakin palaa ihan huomaamatta. Tämä oli kuitenkin hivenen turvallisempi aihe, kun ei vielä sitä omaa pihaa ole eikä meidän piskuisella parvekkeellakaan oikein tule vietettyä aikaa. Tytär rakastaa kukkia, joten hänet otin tietysti mukaan.

Sienitalo ja hiekkalaatikko
Heppa
Kasvien valloittama huone
Ponytails
Luumupuu

Jälkikasvun suosikkiosasto messuilla oli epäilemättä isoimpaan halliin sijoitettu Ammattiopisto Livian opiskelijoiden toteuttama yleiskoristelualue, jossa oli paljon ihmeteltävää – ja mikä parasta, pieni hiekkalaatikko. Alue oli kyllä äidinkin mieleen, hienosti suunniteltu ja monta hauskaa oivallusta! Ja juuri kukkaan puhkeamassa olevat kirsikan ja luumupuun kukat, oi että.

Neiti Kevät -näyttely, Kukkakauppa Bronco ja Kukkapalvelu Bloomworks
Neiti Kevät -näyttely, Kukkahuone AugustaNeiti Kevät -näyttely, Salon Kukkapalvelu Unikko
Neiti Kevät -näyttely, Livia Stiina Suo
Neiti Kevään kenkäkokoelma

Heti aulassa oli Suomen Kukkakauppiasliiton näyttely teemalla Neiti Kevät, jossa oli yhdistetty kukat ja vihreä niin vaatteisiin kuin kenkiin. Aivan upeita luomuksia kaikki, mutta ehkä kaikista hienoin mun mielestä oli tuo pitsimekko pääkoristeineen. Kukkien valtaamista kenkäpareista huomioni vei tietysti sopivan nuhjuiset Converset – hyvä kontrasti raikkaiden kukkien ja lehtien kanssa.

Tigrinum
Vaaleat pionit
Upea uusi pioniväri

Täysin ostoksitta ei toki näistäkään messuista selvitty. Lempikukkakauppani Broncon osastolta mukaani tarttui söpö pieni ruukkuneilikka, joka saa ilmojen lämmettyä siirtyä parvekkeelle. Liljoja ihastellessani innostuin myös ostamaan muutaman mollukan ruukkuun laitettavaksi, kun se kuulemma tykkää aurinkoisesta paikasta ja aurinkoahan meidän parvekkeella riittää. Ja kun tästä nyt jossain kohtaa pääsisimme siirtymään kaupunkielämästä maaseudun rauhaan, niin ei muuta kuin liljat ruukkuineen mukaan ja tulevaa puutarhaa koristamaan. Muuten ostokset käsittivät syötävää ja kosmetiikkaa (kotimaista luonnonkosmetiikkaa!), joiden testaamista odotan mielenkiinnolla.

Jos messut alkoivat kiinnostaa, huomenna vielä ehtii! Messukeskus, ovet avoinna klo 10-17.