Kävin viime viikolla pitkästä aikaa Sansun luona, karautin fillarilla suoraan töistä – sopivasti ruokapöytään, hehe. Mirolla oli edellisenä päivänä ollut nimipäiväkekkerit, joten jälkiruuaksi nautimme teetä ja kakkua ynnä muuta herkkua. Kinuskikakku oli Elosen versio, hyvää oli vaikken kaikkien kinuskiasioiden ylin ystävä olekaan (lapsuudentrauma tuo kinuski mulle).
Mikäs sen mukavampaa kuin pälistä kaikesta mahdollisesta taivaan ja maan välillä, siinä ohessa sitten osallistua 4-vuotiaan leikkeihin mukaan. Olin tuon illan aikana mm. kissa, jalkapallotähti, junassa, veneessä… Kaikkea sitä lapsi keksiikin lyhyen ajan sisällä. Ilta tosin tuntui menevän aivan hujauksessa, lähdin lopulta kotiin vasta puoli yhdeksän pintaan kun Miron oli aika mennä nukkumaan.
Miro oli saanut nimpparilahjaksi ihan mahtavia dinosaurustarroja! Pehmoisia ne olivat, mutta eivät niin puff kuin muistelen omassa lapsuudessani pehmotarrojen olleen. Vai onkohan aika vaan kullannut muistot..? Tuollaisia voisi kyllä käydä ostamassa itsellekin ja liimata niitä esim. synttärikortteja piristämään.
Seuraavaksi olisi viikkosiivouksen vuoro, pakko tehdä tänään kun olen viikonlopun poissa. Viime viikolla kulta oli ihana ja siivosi koko huushollin, kun mulla oli kiirettä vähän jokaisena päivänä. Pyykiäkin pitäisi pestä mutta viitsiiköhän edes laittaa koneellista pyörimään, kun ei tuolla parvekkeella sateen ropistessa lasien ulkopuolella mikään kuitenkaan kuivu. Jokohan huomenna vilahtaisi vaihteeksi vähän aurinkoakin?
3 kommenttia kirjoitukseen Nimipäiväjuhlien jälkeen
15.9.2011 20:11
Ite oon kans käyny tökkimässä ja painelemassa erinäisiä tarroja, muttei ne kyllä ole ollut niin pehmeitä kun sillon joskus on ollut.
Ja joo, vois välillä olla aurinkoistakin syksyä, johan tässä on monta päivää satanu putkeen.
16.9.2011 22:08
oikein tollainen rääppiäisten rääppiäis-kuva tuo kakkukuva! :D mutta hyvä jos maistui!
ei nuo tarrat ainakaan tosiaan vedä vertoja lapsuuden pehmotarroille. uskon silti kyllä, että sellaisiakin myydään vielä jossain! jos löydän, ostan sullekin ;)
niin ja mun pitäis pestä koneellinen lakanoita, mutta olen about koko viikon odotellut sateetonta päivää, ettei tarvii kuivattaa sisällä.. tänään ei sitten satanut, mutta unohdin pestä ne! :D
20.9.2011 11:28
LauraL
Mitenköhän onkin että viikolla on koko ajan harmaata ja sateista, mutta viikonloppuna aurinko paistaa? Tai ainakin siltä on viime aikoina tuntunut. Vaikka tosi kivaahan se on et vapaapäivinä on hyvä keli! :)
Sansu
Eiks rääppiäiset oo aina vähintäänkin yhtä hyvät kekkerit kuin itse juhlatkin? ;) Tarttis itekin pitää jotkut pirskeet niin sais sit rääppiäisetkin. Vaan eiköhän tässä syksyllä ole vielä aihettakin vähän juhlistaa..!