On jälleen se aika vuodesta. Kirsikankukkien aika. Se on ihan parasta se hetki, kun ensimmäisen kerran näkee kukkivan kirsikkapuun. Se hetki, kun tajuaa että kevät on ihan oikeasti täällä. Ja kesä tulee kohta perässä. On valoa, on lämpöä, on elämäniloisia ajatuksia ja hymy suupielissä.
Haaveilen astuvani avioliiton onnelliseen satamaan kirsikkapuiden katveessa, valkoisten kukkien värittäessä sinisen taivaan yläpuolella. Ympärillä rakkaat ihmiset, lämpimiä halauksia, raikuvaa naurua, onnen kyyneleitä. Kevään tuoksu ja ne kirsikankukat. Eikä kukaan tahtoisi sinä hetkenä olla missään muualla mieluummin.
Ps. Jokirannan vaaleanpunakukkaiset kirsikkapuut ovat jääneet multa näkemättä, mutta onneksi Eevan blogista voi käydä katsomassa kauniit kuvat (ja lukemassa kauniit sanat).
5 kommenttia kirjoitukseen Valkoinen kukkameri yläpuolellasi
Furi
23.5.2012 10:05
Kirsikankukat <3 Häätoiveesi kuulostaa ihanalta. :')
LauraL
23.5.2012 19:03
Ihania kuvia ja sanoja :)
Oon tässä muutaman kerran ihan vaan pysähtynyt katsoon maisemaa ja todennut että hitto vie, onpa upeeta, kevät käynnissä, kohta kesä ja toivottavasti aurinkoisia päiviä. Unohtamatta pääskysten laulua, se on aina niin vahva kesän merkki.
Olenpa saanut todistaa kuinka kymmeniä ja taas kymmeniä busseja kaartaa Särkänniemen parkkipaikalle ja busseista purkautuu koululaisten iloinen joukko valmiina luokkaretken huvitteluun. Voi kunpa saisi olla mukana.
K-serkku
23.5.2012 20:13
Sit ei muuta kun päivää sopimaan ;)
Akkiki
23.5.2012 22:15
Kirsikankukat on ihania, oli pakko ostaa puu. Toivottavasti se kasvaa ja kukkii!
Just beautiful<3
Jose
25.5.2012 19:31
Furi, onneksi aina voi haaveilla. :)
LauraL, mä oon kans ihan hurmoksessa keväästä. Tosin välillä sitä negistelee väkisinkin, että joo kohta on juhannus ja sit taas joulu… Miten aika liitääkin niin nopeasti?!
K-serkku, harmi kun ei kirsikankukkien kanssa oikeen voi sopia päivää. ;) Tarttis pitää häät melkeenpä viikon varotusajalla, muuten vois olla ettei kirsikat just sovittuna ajankohtana kukikaan.
Akkiki, mäkin haluisin kirsikkapuun sit joskus. Toivotaan sun puulle pitkää ikää ja paljon kukkia! :)