Hääkuplasta tervehdys! Päähäni ei tällä hetkellä mahdu paljonkaan muuta kuin tulevat häät: mitä vähemmän päiviä jäljellä, sitä innokkaammin teen hommia järjestelyiden suhteen. En todellakaan ole niitä morsiamia, jotka aloittavat juhlan suunnittelun vuosia ennen, vaan vitkuttelen kunnes alkaa olla jo kiire. Ärsyttää välillä kyllä itseänikin tällainen tapani toimia, mutta minkäs teet. Mä nyt vaan satun olemaan niitä tyyppejä, joilla ei tulisi koskaan valmista ennen sitä kuuluista viimeistä hetkeä… Nytkin on vielä sata asiaa tehtävänä, mutta luotan siihen että kaikki järjestyy ajallaan. Ja jos nyt joku koriste tai muu puuttuu, ei se ole niin vakavaa – kukaan muu ei siitä tiedä mitään. Pääasia juhlissa lienee, että ruokaa ja juomaa riittää, musiikki soi ja vierailla on kivaa!
Häiden järkkäämisen ohella olen ehtinyt mm. haaveilla kuvissa esiintyvästä Samujin neuleesta, joka kolahti heti ensi näkemältä tullessaan vastaan internetin aalloilla. Kamu on mitä täydellisin neule syksyyn: leikkaus näyttää kivalta, harmaa väri on todella kaunis ja materiaaliltaan pusero on 55% villaa, 25% silkkiä, 10% kashmiria, 10% alpakkaa. Aikamoisen loistava kokonaisuus siis. Parin sadan euron hintalapunkin voisi jopa kestää, jos vain neuletta pääsisi sovittamaan jossain. Tuolla hinnalla kun ei osteta mitään ihan kivaa, vaan kaiken on natsattava just eikä melkein.
Ehkäpä tyydyn siis jatkamaan haaveilua. Tuumasin muutenkin tänään, että mulla on (edelleen) aivan liikaa vaatteita. En käytä varmaan puoliakaan, kun koen osan niistä jotenkin “hankalaksi” yhdistellä tai käyttää. Olenkin viimeisen puolen vuoden aikana ostanut lähinnä mustia, harmaita tai mustavalkoisia vaatteita – niitä kun on niin helppo yhdistellä keskenään. Toisaalta vanhan väri-iloitteluminäni huomioon ottaen, mietin toisinaan onko yksinkertaisuus todella tyyliäni vai kuvittelenko vain sen olevan.
Näihin pohdintoihin liittyen on muuten ehdottomasti vinkattava aMinimalist-blogista, joka teki paluun blogimaailmaan jokin aika sitten. Emmikoo kyseenalaistaa nykyisen pikamuodin kuluttamisen loistavasti, ei syyllistäen vaan ennemminkin herättäen kysymyksiä. Kirjoitukset houkuttelevat huomaamatta lukijan tarkastelemaan omaa kulutuskäyttäytymistään ja miettimään vaatekaappinsa nykytilaa kuin myös tulevaisuutta. Toimiva garderobi on taatusti kenen tahansa unelma, miksemme siis kuuntele itseämme paremmin ja tee siitä toimivaa?
(Kuvat: Samuji)
5 kommenttia kirjoitukseen Häät, Kamu ja pursuileva vaatekaappi
21.9.2013 18:58
Musta on tullut aikas ronkeli vaatteitten suhteen, ennen sitä osteli niitä ihan kivojakin, nyt ne on jossain käyttämättöminä (tuntuu olevan liian vaikeeta viedä kirppikselle tai laittaa esim. huuto.nettiin). Nykyään kyllä selailen katalookeja ja nettisivuja ja saatan löytääkin jotain miellyttäviä vaatteita, mutta usein jätän ostamatta. Ja kokeilen ja mallailen vaatetta useampaan kertaan ennenkuin ostan tai irrotan hintalaput, haluan olla täysin varma tuotteesta ennenkuin sen hyväksyn. Ja jos joku asia vaatteessa ei tunnu heti hyvältä jätän sen ostamatta tai palautan sen.
Tänä syksynä on hakusessa jotkut muut housut kuin farkut, lämmin ja pehmeä neule ja pari perus t-paitaa.
Toivottavasti häät menee hyvin ja niistä tulee ikimuistoiset!
25.9.2013 22:30
Mä oon kans aika kranttu nykyään ja oon aika hyvin oppinut jättämään kauppaan ne sellaset hetken ihastukset. Materiaaleja kun oppii ees vähän tuntemaan, niin se rajaa monet kivatkin vaatteet pois jos ovat surkeeta laatua. Tosin ei se hyvältä vaikuttava matsku tai edes hinta aina ole tae siitä, että vaate kestää… Kaupoissa on ihan liikaa myynnissä shittiä!
Kiitoksia, eiköhän siitä aika kiva ilta saada tehtyä. :)
22.9.2013 15:00
Joo, voin vaan kuvitella millasen kriisin saa aikaan häiden _järjestämisestä_, kun oon ite hyvin likellä stressikuolemaa vaikka periaatteessahan mun ei tarvi ku ilmaantua paikalle ;) Mutta siis kuinka vaikeeta voi olla löytää mekko ( joka istuu, on kiva eikä väriltään kukkaisoksennus) ?! Ja viimenen kerta ku keksin että teenpäs ite kortin… Feline saa sitten tyytyä valmiskorttiin kun naimisiin menee, sori :D
22.9.2013 21:07
Jahas! ;D
… mä vaan odottelen millon kaasopaniikki iskee (polttareissa tuli edeltävänä iltana). Tarttiskohan pitää taskumatti jossain hollilla koko ajan että voi hörppiä (pommacia) jos tulee paniikki :D
25.9.2013 22:33
Elkäähän nyt neitoset, turha stressata liikaa! ;) Mä oon päättänyt vakaasti luottaa siihen, et kekkerit menee vallan mainiosti vaikka moni juttu on vielä tekemättä/setvimättä. Kaikki järjestyy kyllä, tai jos ei järjesty niin maailma ei onneks siihen lopu.